آیا GPSهای لمسی برای کوهنوردی و طبیعت‌گردی مناسب‌اند؟

دسته: جی پی اس , کوهنوردی و کوهپیمایی , مقالات من
بدون دیدگاه
سه شنبه 1 اسفند 1396 05:32

آیا GPSهای لمسی برای کوهنوردی و طبیعت‌گردی مناسب‌اند؟

نویسنده: حسام الدین عباسی

مقدمه

امروزه اکثر افراد با انواع و اقسام گوشی‌های تلفن همراه لمسی کار کرده یا مالک یک یا چند عدد از آن‌ها هستند. این افراد وقتی برای خرید دستگاه جی پی اس (GPS) دستی قصد سفر و ماجراجویی دارند، به عنوان یک پیش فرض ذهنی، به دنبال دستگاهی می‌گردند که بتواند همانند تلفن همراهشان، به اصطلاح تاچ (Touch) یا لمسی باشد. اما آیا این دستگاه‌ها، برای کوهنوردی و طبیعت‌گردی مناسب‌اند؟

انواع صفحات نمایش لمسی چیست؟

صفحات لمسی دستگاه‌های دیجیتال دو مدل عمده دارند، فشاری و خازنی.
مدل فشاری دارای لایه‌های مختلفی است که با فشردن لایه روئین و انتقال این فشار به لایه‌های زیرین، به نوعی شبیه به فشرده‌شدن کلید‌های یک صفحه کلید کار می‌کند.
مقابل مدل خازنی، به میزان فشار وارد شده کاری ندارد و با کمک الکترود‌های حساس به اشیاء رسانا مانند انگشت شما و دریافت لمس آن‌ها کار می‌کند. این مدل کاربرد فراوانی در صنعت تلفن همراه دارد و اکثر گوشی‌هایی که امروز می‌بینیم، از این فناوری استفاده کرده‌اند که علت آن دقت بالای این نوع صفحه نمایش نسبت به مدل‌های فشاری است.

جی پی اس‌های متداول لمسی موجود در بازار

مدل‌‌های متداول دستگاه‌های GPS لمسی که در بازار ایران یافت می‌شود، مدل‌های خانواده Oregon و سری Touch می‌باشد. تا این لحظه (اسفند 96) مدل‌های مختلفی از خانواده Oregon به بازار آمده که برخی از آن‌ها عبارتند‌از:
Oregon 200، Oregon 300، Oregon 400t، Oregon 450، Oregon 550، Oregon 600، Oregon 650، Oregon 700 و در نهایت جدید‌ترین مدل این خانواده یعنی Oregon 750.
همچنین برخی از مدل‌های مختلف خانواده Touch هم شامل مدل  Garmin Touch 25 و Garmin Touch 35 می‌شود.

صفحه لمسی جی پی اس، خوب یا بد؟

عمده مدل‌های دستگاه‌های لمسی گارمین، بر خلاف تلفن‌های همراه، از صفحه لمسی فشاری استفاده می‌کنند. این باعث می‌شود حتی در شرایطی که دستکش به دست داریم، بتوانیم به شکل بهتری با آن‌ها کار کنیم.
اما پاسخ به این سوال اهمیت دارد که این صفحه لمسی، تا چه اندازه دستکشی را می‌تواند «حس» کند؟
اگر قصد ما طبیعت‌گردی باشد و در محیط‌های ایمن طبیعت سفر کنیم، مشکل زیادی با جی پی اس‌های لمسی نخواهیم داشت. زیرا در صورتی که یک دستکش ساده هم به دست داشته باشیم، اکثر مدل‌ها با وجود کاهش کارایی، باز هم برای ما قابل استفاده‌اند. گرچه مشکل کاهش کارایی نیز در شرایط بحرانی بسیار حائر اهمیت است.
اما وقتی صحبت از کوهنوردی می‌شود، دستگاه ما می‌بایست برای شرایط سخت محیطی و زمستانی قابل اطمینان باشد. در آن شرایط، به‌طور معمول دستکش‌هایی به‌دست می‌کنیم که قطور و حجیم هستند. به‌طور قطع دستکشی قطور و حجیم، نمی‌تواند انتظارات ما را از صفحه نمایش مورد نظر برآورده کند و کارایی دستگاه را به طور واضحی کاهش خواهد داد. در نتیجه باید گفت مدل‌های لمسی، برای کوهنوردی کاربردی نخواهند داشت.

نویسنده: حسام الدین عباسی


ثبت شده توسط:روابط عمومی
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 4525
برچسب ها: جی پی اس کوهنوردی و کوهپیمایی مقالات من